Prohra se světovými jedničkami na závěr, ženský nároďák končí v Nazaré šestý

Extrémně těžká zkouška na závěr. Ženská reprezentace se v neděli v posledním utkání základní části Women´s Euro Beach Soccer League utkala se Španělskem, aktuálními světovými jedničkami. Trenér Michael Lukič nemohl pro zápas počítat s vykartovanou brankářkou Barboru Mikinovou, celý duel tak odchytala teprve 16letá Nikola Kvízová. Porážku 2:7 sice neodvrátila, i tak si vedla znamenitě. „Rvaly jsme se jako lvice,“ hodnotila utkání Eva Chocholoušová, další z nedávných reprezentačních debutantek.

Národní tým nastupoval do utkání proti Španělsku stále ještě s možností, že se může procpat na první místo skupiny B. Aby se tak ovšem stalo, musel vyhrát o sedm gólů a více, což je proti nejlepšímu týmu světa téměř nereálná záležitost.

Úřadující šampionky WEBSL ukazovaly svou obří silu hned od úvodu. Už po 30 sekundách hry se po střele kapitánky Andrey Mirónové z dorážky prosadila Natalia Cuadradová. Krátce na to mířila nad branku Jessica Mirasová. Ve 3. minutě ovšem přišlo české srovnání, po výborném presinku Jany Duchatschové získala míč Tereza Kožárová, rychle ho poslala do běhu Veronice Pýchové a ta znovu potvrdila svou střeleckou formu v Nazaré. Ve třetím utkání se prosadila už popáté.

Španělky si ovšem nadále vytvářely střelecké příležitosti. Před brankou osamocená Sara Tuiová mířila mimo tři tyče, se zakončením Caroliny Portelové si v klidu poradila Nikola Kvízová. Následně mohly jít Češky dokonce do vedení, když Eliška Kremrová získala míč a vypálila do břevna španělské branky. Z pravé strany vyslala další střelu také Veronika Pýchová. Na druhé straně si Nikola Kvízová poradila s tutovkou Sary Tuiové.

„Hrály jsme o dost lépe než v přípravě s Polskem. Už byla vidět nějaká sehranost. Škoda, že jsme s nimi nevydržely déle hrát nějaký vyrovnaný zápas,“ uvedla Jana Duchatschová. „Za mě to byl odmakaný výkon, v prvních dvou třetinách zápasu jsme se držely pokynů, které nám trenér naordinoval,“ doplnila Eva Chocholoušová.

Druhou třetinu odstartovala velkou příležitosti Andrea Mirónová, která po sklepnutí od Cristiny Chavesové mířila jen vedle. Tereza Kožárová posunula míč na levou stranu, kde se k další střele dostala Veronika Pýchová, rána s odskokem o písek nadělala gólmance Jennifer De Blasové velké problémy, míč ale dokázala zachytit.

Následně se několika zákroky znovu blýskla nejmladší česká reprezentantka Nikola Kvízová. Zuby si na ní vylámaly Francisca Paquiová i Jessica Mirasová. V 18. minutě orazítkovala břevno Andrea Alcaideová. Hned vzápětí přišel smolný moment na české straně, když Tereza Portychová pod tlakem chtěla hlavou vrátit míč do rukou Nikoly Kvízové, míč ovšem skončil v brance a Španělky šly podruhé v utkání do vedení.

Ve druhé polovině zápasu začaly přibývat šance na obou stranách. Nikola Kvízová si znovu famózně poradila s velkými šancemi Cristiny Chavesové či Caroliny Portelové. Na druhé straně se do zajímavých pozic dostaly Karolína Dlouhá a Zuzana Dostálová, oběma ovšem chyběl kousek k lepšímu zakončení.

Minutu a půl před koncem druhého dějství se před brankou otočila Francisca Paquiová a poslala míč přesně k tyči. Dvoubrankové vedení Španělek ovšem nevydrželo moc dlouho. V samotném závěru totiž Maria Corbachová stáhla před brankou unikající Terezu Kožárovou a pískala se penalta. Tu bývalá fotbalová reprezentantka s přehledem proměnila a snížila na 2:3.

Rozhodující momenty zápasu přišly v 27. minutě. Nejdříve se Cristina Chavesová ocitla sama za českou obranou, udělala kličku Nikole Kvízové a pohodlně poslala míč do prázdné branky. O půl minuty později Tereza Portychová faulovala Franciscu Paquiovou, která následně proměnila penaltu. Další gól mohla přidat Andrea Alcaideová, její pokus ovšem skončil těsně vedle tyče.

„Ve třetí třetině jsme bohužel trochu odcházely fyzicky, nestačily nám síly. Oproti přípravným zápasům s Polskem jsme se ale tady naučily lépe zavírat prostory, přebíhat, celá komunikace se zlepšila. To z toho beru jako velké pozitivum a myslím si, že je dál na čem stavět,“ zmínila Eva Chocholoušová.

Hradecká opora mohla ještě snížit manko, když se dostala ke střele po dalším skvělém sklepnutí od Terezy Kožárové, míč ovšem zamířil těsně mimo tři tyče. Ve 32. minutě přišla šestá španělská branka z nohy Franciscy Paquiové, která zaskočila Nikolu Kvízovou z poloviny hřiště. A o další minutu později přidala ještě sedmý gól kapitánka Andrea Mirónová.

V posledních minutách zápasu už žádná branka nepadla. Nikola Kvízová si poradila s nůžkami Andrey Mirónové i nebezpečnou střelou Andrey Alcaideové, Natalia Corbachová mířila mimo branku. Na české straně ještě mohla snížit Zuzana Dostálová, v brejku ovšem z dobré pozice netrefila prostor mezi tyčemi.

„Myslím si, že se nemáme vůbec za co stydět. Podaly jsme týmovej výkon, hrály jsme to srdíčkem, nechaly jsme na hřišti všechno,“ hodnotila Jana Duchatschová závěrečný duel se Španělskem. A celý turnaj? „Za mě to byla skvělá zkušenost a jsem za tuhle možnost strašně moc ráda. Je to splněnej sen reprezentovat naši zemi. Jsem strašně ráda, že jsme vyhrály ten první zápas, protože to nám dodalo sílu do dalších zápasů. Škoda, že jsme nevyhrály ten zápas se Švýcarskem,“ litovala.

„Myslím si, že tady čerpáme zkušenosti. Pro mě je to neskutečný zážitek, užívám si tady každou minutu s holkama. Ta první výhra? To bylo úplně něco neskutečného, jak jsme tam spolu všechny na sebe naskákaly. Moc se těším na další zážitky a myslím si, že je prostor pro zlepšování skoro u všech. Těším se na další zápasy,“ přidala své hodnocení Eva Chocholoušová.

České reprezentantky v základní části Women´s Euro Beach Soccer League obsadily konečné 6. místo. Ve skupině dokázaly zdolat Nizozemsko (4:2), následně prohrály se Švýcarskem (2:4) a Španělskem (2:7). Při úterním losování skupin pro Superfinále v Algheru byly v posledním koši společně s Anglií. Los jim do čtyřčlenné skupiny určil Itálii, Portugalsko a Ukrajinu.

„Těším se na další zkušenosti, každý zápas je pro nás velkej posun. Bylo to vidět i se Španělskem, kdy jsme dvě třetiny stíhaly s nejlepším ženským týmem na světě. Holt že nevyšla třetí třetina, to se stane, budeme se to snažit zlepšit, dál to pilovat, nasávat zkušenosti jak houby, abychom mohly prodat co nejvíc,“ uvedla Eva Chocholoušová.

„Každým zápasem a každým tréninkem jdeme pořád nahoru, sbíráme nové zkušenosti. Doufám, že si Alghero pořádně užijeme a že tam něco pořádného předvedeme,“ doplnila na závěr Jana Duchatschová.

Český tým odletí na Sardinii už v neděli 8. září, první duel je na programu v úterý 10. září od 16:45 proti domácí Itálii.

Česko – Španělsko 2:7 (1:1, 1:2, 0:4)

Branky: 3. Pýchová, 24. Kožárová – 23., 27. a 32. Paquiová, 1. Cuadradová, 18. vlastní Portychová, 23. Chavesová, 33. Mirónová.

Sestava Česka: Kvízová – Dlouhá, Novotná, Pýchová, Kožárová – Portychová, Chocholoušová, Duchatschová, Dostálová – Kremrová. Trenér: Lukič.