Tento víkend se rozhodovalo o titulu v řadě prestižních evropských soutěžích – Rusko, Itálie, Polsko a Maďarsko. Proto přinášíme ohlédnutí za děním v těchto soutěžích. Letošní ročník české Superligy byl bez play-off, což ji činí v evropském měřítku ojedinělou, jelikož ve všech ostatních ligách je play-off nedílnou součástí. V Itálii a Švýcarsku dokonce preferují tříkolové play-off. A právě play-off nastavilo tento víkend vítězům základních částí svou temnou tvář.
Ruská liga: Pád Lokomotivu se prohloubil
Ruská liga si prošla drastickou obměnou hracího modelu. Letos se poprvé osm týmů nejdříve střetlo v základní části hrané systémem každý s každým dvakrát. Loni rozpačitě hrající tým Lokomotiv Moskva (Majder, Leonov, Shaykov, Belchior) působil v základní části více jistěji a zejména od druhé etapy ligy začal soutěži kralovat. Jako věrný stín následoval Lokomotiv jeho hlavní rival Kristall Petrohrad (Krash, Jorginho, Betinho, Romanov), který zakončil základní část jen o bod za ním. Do čtyřčlenného play-off pak již s poněkud větším odstupem proklouzly i Strogino Moskva (Eremeev, André, Buru, I. Borsuk) a Rotor Volgograd(Shishin, Mauricinho, GIl, Lucao).
Nadvláda Lokomotivu však v play-off skončila. V semifinále, hraném na dvě vítězná utkání, jej vyřadil do té doby nenápadný klub z Volgogradu. Zejména brazilští legionáři a ruská hvězda Shishin táhli svůj klub za finálovým snem. Právě Shishin se postaral ve třetím zápase o dva góly a pomohl k výhře 4:2. Ve druhé semifinalové sérii se naopak dařilo Petrohradu, který Strogino porazil 4:1 a 5:3 a zajistil si poměrně hladký postup do finále.
Finále nakonec lépe zvládl Rotor Volgograd, což lze považovat i přes sílu kádru nového šampiona jako překvapení. Ve finále uspěl Volgograd 2:1 na zápasy, když rozhodující duel vyhrál 4:2.
O zisku bronzu rozhodoval jediný zápas. Trpké víno až do dna si musel vypít Lokomotiv, který tento duel prohrál 1:3. Bude zajímavé sledovat, jak na to v zimě zareaguje přestupová politika klubu. I s ohledem na 7. místo v Lize mistrů lze tuto sezonu hodnotit jako neúspěšnou. A také bude zajímavé sledovat, zda BSWW najde nějakou cestičku, jak slavný klub do Ligy mistrů přihlásit. Nebo si umíte představit, že by na ní chyběli Leonov, Shkarin, Shaykov, Makarov, Madjer nebo Bukhlitskiy?
Maďarsko: Příliv cizinců nového šampióna napřinesl
Goldwin. Goldwin. Goldwin. Goldwin. Goldwin. Takto vypadá seznam vítězů maďarské ligy za posledních pět let. Maďarský velkoklub ovládl základní část a s vypětím všech sil si poradil i s play-off. Dosud jeho hlavním rivalem byl klub Bonyhád, ale nyní mu na maďarské scéně vyrostl rovnocenný soupeř v týmu Gyöngyös. Za Gyöngyös hrají reprezentační opory Weisz, Berkes, Csoszányszki, Simonyi nebo Ábel. Vedení klubu navíc angažovalo několik cizinců ve složení Stephan Meier, Rui Coimbra, Duarte Vivo a Ali Kamal. A nebyla to jednorázová výpomoc, většina z uvedených v klubu strávila celou sezonu.
To Goldwin, jehož hlavní hvězdy jsou V. Fekete, Besenyei a Ughy, povolal zahraniční posily až na play-off. K titulu mu tak pomohly Švýcar Sandro Spaccarotella a ukrajinský brankář Vitali Sydorenko. V semifinále Goldwin vyřadil o gól Aramis (7:6) a v dramatickém finále rovněž o gól i Gyöngyös (6:5). Tak jako v předešlých letech byl rozdílovým hráčem Viktor Fekete. Jeho hattrick ve finále byl klíčovým vkladem pro zisk dalšího titulu na účet Goldwinu.
Zajímavý víkend má za sebou Stephan Meier. Švýcarská ikona nejdříve pomohla v sobotu Gyöngyösu ke 2. místu v maďarské lize, O den později už Meier střílel góly za mateřský klub ve švýcarské lize. Emmen však prohrál jak sobotní duel bez něj (5:6), tak i ten nedělní s ním (4:6), a musel se s vidinou titulu rozloučit již ve čtvrtfinále. Kdo ví, možná o jeho nepostupu rozhodla jeho sobotní absence. Mimochodem stejný osud potkal i švýcarský tým Chargers Baselland, kterému chyběl Spaccarotella.
Itálie: Pokořitel Bohemians na titul nedosáhl
Italská Serie A je nejzářnějším příkladem, jak mohou být výsledky týmů rozdílné v základní fázi oproti play-off. Kluby Sambenedettese (Bruno Novo, Leghissa, Palma, Soria, Juninho) a Milano (Eudin, Leonardo, Souza) se v základní části trápily a postup do vyřazovací fáze si zajistily na poslední chvíli. Zejména na Milanu bylo vidět, jak mu letos chybí španělská ikona Amarelle. Až vítězství v posledním kole posunuly oba týmy do čtvrtfinále, naopak porážka by pro ně znamenala konec sezony.
V play-off však oba týmy řádily a kosily favority na potkání. Milano, obhájce titulu, vyřadilo další dva italské velkokluby jakoby nic. Nejdříve ve čtvrtfinále Terracinu (Palmacci, Feudi, Francois, Spada, Llorenc) vysoko 7:3 a následně Viareggio (Ramacciotti, Marinai, Gori, Marrucci, Di Palma) 4:1. Sambenedettese si nejdříve poradilo s nejlepším týmem základní části Catanií (Del Mestre, Franceschini, Fred, Bernardo) 4:3 a poté vyřidalo Anxur (Pasquali, Torres, Jordan Santos, Lucio Carmo) jasně 5:2.
Vyrovnané finále vyhrál celek Sambenedettese, který porazil přemožitele Bohemians z Ligy mistrů 4:3. Milano mělo rozhodující duel skvěle rozhraný, vedlo již 3:0, ale Jordan, Soria, Palma a opět Jordan dokázali vývoj utkání zvrátit na stranu svého klubu.Všechny čtyři góly padly v rozpětí 5 minut!
Polsko: Překvapení na úkor Grambachu
Grembachu Lódž sice nevyšel domácí pohár, ve kterém skončil hluboko v poli poražených, ale v základní části Ekstraklasy se mu dařilo. Nikým neohrožován dokráčel bez ztráty bodu k prvnímu místu. K tomu mu pohomhla i brazilská akvizice Paulinho.
Za Grembachem skončil na druhém místě club Boca Copacabana Gdańsk, který před sezonou opustilo několik opor, ale týmu to spíše prospělo a hrál v základní části velmi dobře. Třetí místo pak získal ambiciozní nováček KP Lodž. Naopak favorizovaný tým Hemako Sztutowo, v jehož sestavě nastupují Friszkemut, Depta, Piechnik nebo Wolski, získal jen 7 bodů a protrápil se k pátému místu.
Závěrečné Superfinále však přineslo značnou změnu. Ve čtvrtfinálové fázi ještě Grembach kraloval, ale v semifinále mu stopku vystavil městský rival KP Lódž 4:3. Hráči Grembachu si spravili chuť proti týmu Kolboudy, které rozmetali 10:0.
I když tým neobhájil titul, našel se jeden hráč Grembachu, který zářil štěstím. Reprezentační univerzál Witek Ziober padl na kolena před svou přítelkyni a požádal ji o ruku. K radosti všech přítomných řekla ano.
Zatímco Grembach se poroučel v semifinále, do té doby nevýrazné Hemako ožilo a postoupilo až do finále. V něm však byl úspěšnější soupeř a po výhře 2:1 slaví titul KP Lodž.