Góly přišly, výhra ne. Češi na závěr skupiny padli s Estonskem, v sobotu je čeká Francie

Ani ve třetím utkání na International Beach Soccer to výsledkově neklaplo. Čeští reprezentanti sice proti Estonsku dokázali vstřelit tři góly, ale padli 3:6 a ve skupině A1 skončili na 4. místě bez bodového zisku. V sobotu načne národní tým play off o 5. místo, v prvním duelu pavouka vyzve Francii. „Půjde bezpochyby o nejdůležitější zápas, který tu sehrajeme,“ prozradil útočník Daniel Valeš, jeden z českých střelců proti Estonsku. Zápas proti Francii startuje v sobotu v 14:30.

Česká reprezentace už před utkáním věděla, že se nedostane do semifinále, proti Estonsku tak šlo jen o lepší pozici pro pavouk o 5. místo. A po dvou porážkách s jediným vstřeleným gólem také o zlepšení herního projevu a výsledku.

Po dvou nepovedených prvních třetinách na turnaji chtěl český tým rovněž vylepšit bilanci právě v této části hry. Hned zkraje utkání si po rohovém kopu vytvořil výbornou střeleckou pozici Lukáš Trampota, po úžasném obhození protihráče vypálil do tyče estonské branky. Posléze nebezpečně pálil brankář Lukáš Karpíšek a před brankou se ocitl David Radosta, estonský gólman Kaspar Kotter si ovšem dokázal se situací poradit.

Na druhé straně se do šance probíjel Joonas Laurits, dvojice Jiří Formánek – Lukáš Karpíšek ho ovšem včas zastavila. Ve 4. minutě ovšem Estonci předvedli fantastickou kombinaci až do prázdné branky, kterou hlavou zakončil Sander Lepik. „Do zápasu jsme vstoupili aktivně, ale nepodařilo se nám vstřelit branku. Poté jsme inkasovali první gól a bohužel začali tahat za kratší konec,“ mrzelo Daniela Valeše.

Ještě do první přestávky se do šance probíjel David Radosta, ale při pokusu o střelu se dopustil faulu. Mimo tři tyče zamířil Joonas Laurits a z dálky se poté snažil prosadit Tomáš Huráb, jehož pokus nepříjemně poskočil před Raunem Rahnikem, ale estonský gólman dokázal míč i tak zachytit.

Také v úvodu druhého dějství se v první příležitosti ocitl Lukáš Trampota, jehož akrobatický pokus z těžké pozice znovu zachytil estonský brankář. Vynikající zákrok proti Sanderu Lepikovi ukázal také Lukáš Karpíšek. Na následnou ránu kolegy z brány Kaspara Kottera přímo pod břevno už byl ovšem krátký. Estonci byli při chuti, Ragnar Rump skvěle našel Arga Alaväliho, který před prázdnou brankou přestřelil.

Pochopitelně i český tým se s nepříznivým výsledkem snažil něco udělat, David Radosta ovšem svou ranou neprostřelil pozornou estonskou obranu. A v závěru druhé třetiny bohužel přišly další dvě rány do české sítě. Nejdříve nůžky Sandera Lepika doklepl Erol Kigaste do branky a poté Joonas Laurits připravil pozici pro nůžky z velké blízkosti pro Arga Alaväliho, který nedal Lukáši Karpíškovi žádnou šanci.

I třetí část hry přinesla nejprve českou šanci. Po pohledné kombinaci se do zakončení dostal Andy Körtvélyeši, jeho rána skončila těsně vedle levé tyče. Povedenou akci předvedli i Estonci, znovu až do prázdné branky, kdy pohodlně hlavou skóroval Sander Lepik. Krátce poté předvedl úžasnou parádu Andy Körtvélyeši, který se opřel do nůžek a trefil nádherně vzdálenou šibenici.

Hned z rozehrávky ovšem udeřili znovu Estonci, když další nacvičenou akci zakončil gólem Rauno Nömmiko. Čeští reprezentanti se ovšem nevzdávali, Andy Körtvélyeši z rohového kopu našel na druhé straně volného Daniela Valeše, jehož rána z voleje zaplula mezi nohami estonského brankáře do sítě.

„Ve třetí třetině nám tam konečně padly góly z akcí, které jsme obdobně zahráli i v předešlých zápasech. Plus se krásně z dálky nůžkami trefil Andy. Z mého pohledu musíme v cestě za zlepšením produktivity především více podržet míč v rozehrávce a měnit tempo hry. Dnes jsme útočili přímočaře, Karpi měl hodně prostoru a jako brankář měl nejvíce střel z celého týmu. Také si myslím, že bychom mohli zapojit více i výhozy,“ zmínil Daniel Valeš.

Výborná česká pasáž hry pokračovala. Lukáš Trampota se opřel do nůžek, ale brankář Rauno Rahnik byl znovu připravený. Po dalším rohu se k ráně dostal David Radota, ale mířil mimo tři tyče. Po rozehraném rohu se k míči dostal Miloslav Klíma, ale jen ho lehce tečoval. Stejný hráč se poté dostal k volnému míči na polovině hřiště, navedl si ho na branku a vypálil přesně k tyči.

Velkou šanci na druhé straně ještě promarnil Erol Kigaste, který zblízka přestřelil branku. S výsledkem 3:6 z českého pohledu už nic nezměnily ani závěrečné šance Andyho Körtvélyešiho či rána Lukáše Karpíška. „Výsledek odpovídá předvedené hře. Ačkoliv jsme si, především v poslední třetině, dokázali, že byl soupeř více než hratelný, bohužel nás chyby v defenzivních posunech a neproměňování šancí dovedly k zasloužené prohře,“ uvedl Daniel Valeš.

Český tým v sobotu vstoupí do play off o konečné 5. místo. V prvním utkání vyzve v sobotu od 14:30 Francii, která ve skupině A2 skončila třetí, když v přímém souboji o postup do semifinále na závěr skupiny prohrála s Rumunskem 3:4.

„Půjde bezpochyby o nejdůležitější zápas, který tu sehrajeme. V případě výhry se udržíme v prestižní divizi A. Prohra by znamenala naší účast v baráži o sestup. Proti Francii musíme předvést důslednost při obranných rotacích a posunech, dravost směrem dopředu a bojovnost. Všichni se na ten zápas soustředíme a musíme udělat všechno pro to, abychom nelehkého soupeře porazili,“ zakončil Daniel Valeš.

Česko – Estonsko 3:6 (0:1, 0:3, 3:2)

Góly: 29. Körtvélyeši, 31. Valeš, 33. Klíma – 4. a 28. Lepik, 15. Kotter, 20. Kigaste, 21. Alaväli, 29. Nömmiko.

Sestava Česka: Karpíšek (Šlégr) – Suchánek, Körtvélyeši, Valeš, Trampota – Huráb, Formánek, Ruda, Radosta – Polanka, Klíma. Trenér: Jaroslaw Jagielski.

Sestava Itálie: Kotter, Rahnik – Alaväli, Rump, Stüf, Munskind – Lepik, Nömmiko, Laurits, Kigaste. Trenér: Andreas Aniko.

Rozhodčí: Delvecchio (San Marino), Arzuolaitis (Litva) – Bonnici (Malta) – Romani (Itálie).