Final Four 2024: čtvrtý titul pro Slavii, mezi ženami se na trůn vrací Bohemians

Slavia počtvrté, Bohemians podruhé. Český plážový fotbal má za sebou vrchol letošní klubové sezony. Podruhé v řadě se Final Four mužské Fortuna Beach Soccer League a ženské Superligy odehrálo v rámci jednoho dne. V kategorii mužů se titul poprvé v historii podařilo obhájit BS Slavia Praha, která v semifinále jasně přehrála Bohemians a ve finále si poradila i s Duklou. Mezi ženami si pro pohár dokráčely hráčky Bohemians, které ve finále zdolaly Hradec Králové.

Dohromady osm zápasů, parádní letní počasí, emotivní momenty, radost i smutek. To vše se v pražské Beach-aréně odehrávalo v sobotu 20. července už od samotného rána, jelikož zápasový program odstartoval v 8:40. Kvůli vysílání ČT sport se plán zápasů lehce „naboural“. Aby se mužské finále stihlo ještě do televizního vysílání, přišlo na řadu už jako čtvrtý duel v pořadí. Jak celé Final Four probíhalo? Pojďme se na to podívat.

Muži – Fortuna Beach Soccer League

Villagers z Uherského Hradiště jako vítěz základní části nastupovali do prvního semifinále proti Dukle Praha jako mírný favorit. Plány moravského celku na další postup do finále ovšem narušil špatný vstup do utkání. Skóre otevřel Jiří Formánek, posila Dukly na Final Four z Teplic, poté zvýšil Vojtěch Chocholouš. Už zkraje druhé třetiny vedl pražský tým 4:1 a „Vesničanům“ se do konce zápasu podařilo jen snížit na rozdíl jednoho gólu.

Dukla se poprvé v historii probojovala do finále a na soupeře nemusela příliš dlouho čekat. Slavia vs. Bohemians, v posledních letech už tradiční bitva. Letošní semifinále ovšem nabídlo zcela jednoznačný obrázek, „sešívaní“ už v 8. minutě vedli 5:0, po dvou třetinách 7:1 a nakonec si postup zajistili konečným vítězstvím 8:1. Slavia se tak dostala do finálového zápasu pošesté v řadě, čímž překonala dosavadní rekord Bohemians (pět finále v řadě v letech 2018-2022).

Jelikož finále přišlo na řadu ještě před utkáním o bronz, pojďme se nejdřív podívat na jeho průběh. Slavia jako favorit měla úžasný vstup do zápasu, když se hned po několika sekundách prosadil Daniel Valeš. Stejný hráč pak přidal druhou trefu v závěru úvodní třetiny. Dukle se však podařilo hned zkraje druhého dějství snížit, když se prosadil Jan Ruda, další teplická posila v jejich řadách.

Trefy Jana Záhorského ve 20. minutě a Lukáše Trampoty o pět minut později ovšem vrátili Slavii více klidu. Jan Ruda svým druhým gólem ve finále ještě vykřesal Dukle naději na zvrat, ale favorit si už zbytek zápasu pohlídal a nakonec slavil po vítězství 6:2. „Sešívaní“ poprvé v historii obhájili titul a radovali se ze zisku už čtvrtého poháru po letech 2019, 2021 a 2023. Čtvrtým titulem navíc překonali Ladronku (3 tituly) a před nimi už jsou jen Bohemians (6 titulů).

V utkání o bronz se dlouho čekalo na první gól. Až v 17. minutě se hned dvakrát dokázali prosadit Villagers, když se trefili Pavel Dvouletý a Zdeněk Sonntag. Bohemians ovšem rychle reagovali, ještě do konce druhé třetiny srovnali a v průběhu třetího dějství se i přes vyloučení Filipa Vyhnala dostali až do třígólového vedení. „Vesničani“ v závěru ještě dvěma slepenými góly sice utkání zdramatizovali, ale porážku 4:5 už neodvrátili.

Jeden z gólů v předposlední minutě utkání o bronz vstřelil Tomáš Huráb, který se díky němu osamostatnil na čele střelců a po třech letech se mohl radovat z trofeje pro nejlepšího kanonýra. Společně se základní částí, ve které nastupoval za Ladronku, nasázel 16 gólů. Nejlepším hráčem a zároveň také nejlepší brankářem byl vyhlášen Španěl Javier Camacho, který výraznou měrou přispěl Slavii k zisku titulu.

8. Sparta Praha

Nejlepší hráč: Javier Camacho (BS Slavia Praha)
Nejlepší brankář: Javier Camacho (BS Slavia Praha)
Nejlepší střelec: Tomáš Huráb (BS Ladronka Praha/BS Villagers Uherské Hradiště) – 16 gólů

Ženy – Superliga

První ženské semifinále přineslo jasnou výhru Hradce Králové, vítězek základní části, proti DFA Hrobce. Pod triumf 8:0 se dvěma góly podepsala i Zuzana Dostálová, která tak pokračovala ve střelecké jízdě ze základní části, ve které v šesti zápasech nasázela neskutečných 25 branek. Hrobce každopádně znovu ukázaly, jak se během sezony dokázaly posunout.

Druhý semifinálový duel nabídl extrémně vyrovnanou bitvu mezi Bohemians a BS Praha. Na konci první třetiny poslala BS Praha do vedení Karolína Dlouhá, která bezpečně proměnila pokutový kop. Ve druhém dějství srovnala Jana Červeňáková. Třetí třetina nabídla celkem čtyři trefy, nejdříve se postupu přiblížil tým BS, zelenobílé hráčky ovšem dokázaly reagovat dvěma vyrovnávacími góly. Došlo až na penaltový rozstřel, ve kterém uspěly Bohemians.

V zápase o 3. místo se zaskvěla Alice Boučková, později vyhlášená nejlepší hráčkou celého ročníku. Proti Hrobcům vstřelila hned čtyři góly, po dvou trefách si připsaly Karolína Dlouhá a Viktorie Vantová. Také Hrobce se ovšem dokázaly hned třikrát prosadit, dvě branky zapsala Michaela Pazourová. Konečný výsledek 10:3 ovšem znamenal první medaili pro BS Praha po dvou čtvrtých místech v letech 2022 a 2023.

A velké finále? Hráčky Bohemians měly lepší vstup do utkání, když se v první třetině prosadila Michaela Novotná. Také druhé dějství vyznělo lépe pro pražský tým, po 24 minutách hry vedl 3:1. Tereza Portychová ještě v 31. minutě snížila, na větší zdramatizování zápasu už ovšem Hradec Králové neměl sílu. Po dvou brankách ve finále zaznamenaly Michaela Novotná a Jana Červeňáková. Bohemians slavily titul po dvou letech, loni skončily třetí. Hradec bral stejně jako před rokem stříbro.

Hradecká kanonýrka Zuzana Dostálová se nakonec zastavila na 27 gólech v osmi utkáních a obhájila tak trofej pro nejlepší střelkyni ročníku. Také cena pro nejlepší brankářku mířila na východ Čech, jelikož se jí stala Nikola Kvízová. A nejlepší hráčku Alici Boučkovou jsme zmínili už v předešlých řádcích.