Historicky třetí Evropské hry už jsou v plném proudu. Ve středu vzplál při slavnostním zahájení na stadionu Henryka Raymana v Krakově oheň. Několik sportů už své soutěže rozjelo, Česko už dokonce ve čtvrtek slavilo první zlatou medaili v podání 17leté vlajkonošky Ivety Miculyčové ve freestyle BMX. Ženská reprezentace v plážovém fotbale vyráží na vrchol sezony do Polska v sobotu ráno, zápasový program se rozeběhne v úterý 27. června.
„Jelikož zatím není ženské mistrovství světa v plážovém fotbale, tak Evropské hry jsou pro nás největší šancí dostat se do úzkého finále,“ říká k účasti české reprezentace Jan Dámec, předseda českého plážového fotbalu. „Klukům se to nepovedlo, ale zaplaťpánbůh holkám ano. Proto je tahle událost největší i v dějinách české reprezentace.“
Jde opravdu o obří akci z hlediska celého sportu. První Evropské hry se konaly v roce 2015 v Baku, o čtyři roky později pak v Minsku, nyní je na řadě Krakov. Celá událost spadá pod olympijské hnutí, pořadatelé si zakládají na tom, aby téměř vše proběhlo stejně jako právě na olympijských hrách. K tomu patří i náročná logistika, kterou muselo zvládnout i vedení českého plážáku.
A kdo ví, Beach Soccer Worldwide vede jednání o zapojení plážového fotbalu na olympijské hry 2028 v Los Angeles. „Je to naším cílem. Tvrdě na tom pracujeme, pomáhá i FIFA, se kterou spolupracujeme, stejně tak s Mezinárodním olympijským výborem. Nějakou důvěru máme. Stále si myslím, že existuje cesta, kterou jít, ale jsme blíže olympiádě, než kdy jindy,“ řekl loni na podzim prezident BSWW Joan Cuscó.
Nyní jsou tady ale Evropské hry! V Krakově a dalších polských městech se představí celkem 246 českých sportovců. Jde o největší výpravu v české i československé historii. Dosud nejvíce sportovců se představilo na letní olympiádě v Moskvě v roce 1980 (209). Dohromady se v Polsku ukáže kolem sedmi tisíc sportovců ze všech evropských zemí!
Evropské hry nabízí hned 29 různých sportů včetně těch tradičních jako je atletika, box, judo či vodní slalom, ale také méně tradičních jako například padel, teqball, plážová házená či právě plážový fotbal. Mezi největší hvězdy české výpravy patří slalomáři Jiří Prskavec a Vít Přindiš, sportovní střelci Jiří Lipták a David Kostelecký, kanoista Martin Fuksa, šermíř Alexander Choupenitch či atlet Tomáš Staněk.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Velký tahák, zkrátka něco jiného než klasické turnaje jen v plážovém fotbale. Ženská reprezentace bude bydlet přímo v olympijské vesnici v Krakově, odkud bude dojíždět na stadion do Tarnova zhruba 80 kilometrů. Tým trenéra Radima Nečase dorazí do Polska v průběhu sobotního odpoledne, v neděli a pondělí ho večer čekají oficiální tréninky.
V úterý pak odstartuje v Tarnow Beach Areně zápasový program. Český národní tým čeká na úvod ve skupině domácí Polsko. Zápas začne v 19 hodin. „Určitě na ně bude tlak, nehrály pořádně mezinárodní zápasy, ale jsou doma, připravují se na to od podzimu, takže určitě vyberou kvalitní tým. Základna je tam širší než u nás, opravdu budou kvalitní,“ upozorňuje Jan Dámec na sílu Polek.
Stejný večerní čas „zbyl“ na Češky i ve středečním utkání proti Portugalsku. „S těmi už máme zkušenosti. Hráli jsme s nimi vždy dvě třetiny vyrovnané, bohužel ve třetí se to vždy obrátilo pro ně. Chceme jim to vrátit. Věřím, doufám a hlavně chci, aby holky zabojovaly a urvaly aspoň jedno vítězství. Když by byly dvě, tak je to úplně fantastický,“ říká předseda s úsměvem.
Ženského turnaje se zúčastní celkem šest týmů, které jsou rozděleny do dvou skupin. Ve druhé se nachází Španělsko, Itálie a Ukrajina. Dva nejlepší týmy z každé skupiny postoupí do semifinále, třetí celky čeká zápas o konečné 5. místo.
Cíl? Ten je jasný. „Chceme postoupit do semifinále, což je první nebo druhé místo ve skupině. Věříme, že vypilujeme tým tak, aby právě s Polskem a Portugalskem uhrály alespoň jedno vítězství a mohly se kvalifikovat mezi první dva týmy, které budou hrát křížově semifinále,“ dodává Jan Dámec.
Přímé přenosy ze zápasů bude možné sledovat na oficiální platformě Evropských her. Sledujte naše sociální sítě a nic vám neunikne!