Druhá porážka v Tirrenii. Čeští reprezentanti nestačili na evropské šampiony z Itálie

Loňští šampioni Euro Beach Soccer League, letošní vicemistři světa. Na české reprezentanty čekal ve čtvrtečním zápase na turnaji International Beach Soccer v italské Tirrenii těžký oříšek v podobě domácího týmu. Zápas bohužel utekl v první třetině, kdy svěřenci trenéra Jaroslawa Jagielskiho dostali hned šest gólů. „Vzhledem k výsledku samozřejmě nejde zápas hodnotit vůbec pozitivně,“ uvedl Lukáš Trampota po prohře 0:10. V pátek od 16 hodin nastoupí Česko proti Estonsku.

Národní tým vstoupil do International Beach Soccer středeční prohrou s Dánskem 1:4. Po vysoké porážce s Itálií (0:10) je už jasné, že o víkendu čeká českou reprezentaci souboje o konečné 5. místo.

Samotný úvod utkání přitom nebyl z české strany vůbec špatný. Do několika šancí se při svém prvním střídání dostali Lukáš Trampota i Daniel Valeš, se všemi pokusy si nicméně poradila pozorná italská obrana v čele s nejlepším brankářem světa Leandrem Casapierim. „Podle mého názoru jsme nezačali špatně, prvních pár minut jsme Italy dokonce přehrávali,“ zmínil Lukáš Trampota.

Český gól bohužel nepřišel a na druhé straně se začalo skóre měnit. Brankář Václav Šlégr nejdříve ještě zastavil střelu Josepa Jr Gentilina, o chvíli později už ale přesně mířil Camillo Augusto. Vyrovnat mohl Tomáš Huráb, ale s jeho střelou z dálky neměl Leandro Casapieri moc problémů. Naopak se začali rozjíždět Italové. Václav Šlégr dokázal zastavit šanci Gianmarca Genovaliho i nůžky Emmanueleho Zurla.

V 7. minutě už se ovšem Gianmarco Genovali radoval, když se probil do palebné pozice po pravé straně hřiště a zamířil přesně na zadní tyč. Ještě v té samé minutě přidal další trefu také Luca Bertacca, který se trefil z přímého kopu z poloviny hřiště. A o minutu později stejný hráč skóroval znovu, když si na levé straně zpracoval výhoz od Leandra Casapieriho a pak vypálil přesně na zadní tyč.

Do dalších šancí se dostal Daniel Valeš. Po rozehrávce mířil mimo a následný akrobatický pokus zablokoval Tommaso Fazzini. Ještě do konce prvního dějství přidali Italové další dva góly. Povedenou akci od brankáře Leandra Casapieriho přes Tommasa Fazziniho zakončil Emmanuele Zurlo kolem Václava Šlégra. A na 6:0 zvyšoval hlavičkou Samuele Sassari.

„Bohužel, první třetiny se nám tady zatím vůbec nedaří. Po prvním gólu se to začalo sypat,“ litoval Lukáš Trampota. Úvodní dějství se nepovedlo ani v prvním utkání proti Dánsku, kdy česká reprezentace po 12 minutách prohrávala o tři branky.

Druhá třetina znovu začala šancemi na české straně. Po rozehrávce se před italskou brankou zjevil Tomáš Huráb, nedokázal dát ale potřebnou sílu do zakončení. Z úhlu pak neproměnil další příležitost Daniel Valeš. V 16. minutě se k voleji dostal Tommaso Fazzini, ale zamířil mimo tři tyče. V polovině dějství předvedli povedenou kombinaci Andy Körtvélyeši a Lukáš Trampota, první jmenovaný ovšem zamířil nad břevno.

Největší šanci na snížení měl ve 20. minutě David Radosta. Z pokutového kopu zamířil k tyči, ale Leandro Casapieri ukázal, proč byl letos v únoru vyhlášen nejlepším světovým brankářem roku 2023. Italský fantom pomáhal i směrem dopředu, jeho další výhoz nasměroval Samuele Sassari za záda střídajícího gólmana Lukáše Karpíška do sítě. Následně Leandro Casapieri udělal chybu, Lukáš Trampota ovšem odkrytou branku minul.

„Italové jsou aktuálně mezi světovou elitou, mají nejkvalitnější ligu v Evropě, jsou na tom samozřejmě výborně technicky a takticky. V posledních letech se navíc dostali na vyšší level i po fyzické stránce. V dnešním zápase nás předčili po všech stránkách,“ hodnotil duel Lukáš Trampota, který v Tirrenii stále čeká na první vstřelený gól, ačkoliv se v obou utkáních dostal do nejvíce šancí ze všech českých hráčů.

Ani ve třetím dějství se národní tým neradoval z gólu. Tentokrát začali aktivně Italové, Lukáš Karpíšek nejdříve zastavil šanci Camilla Augusta, ale na nádhernou akci po zemi neměl nárok. Camillo Augusto přiklepl míč Josepu Jr Gentilinovi a ten našel zcela osamoceného Alessandra Remediho před brankou. Posléze Lukáš Trampota nepropálil italský blok a se svou střelou neuspěl ani nováček Jan Ruda.

Pak si italský kapitán Emmanuele Zurlo hned dvakrát vylámal zuby na Lukáši Karpíškovi. V dalších příležitostech na druhé straně se ocitli Lukáš Trampota a David Radosta, ani jeden z nich ovšem neuspěl. V poslední dvouminutovce přišly ještě dva slepené góly Italů. Tomáš Huráb fauloval Ovidia Allu, který poté suverénně proměnil penaltu. A po autu Lucy Bertaccy se hlavou prosadil Alessandro Remedi.

V posledních sekundách přišla ještě velká šance Česka na zkorigování výsledku. Do nástřelu Lukáše Karpíška položil hlavu Andy Körtvélyeši, střídající brankář Andrea Carpita ovšem dokázal na změnu trasy míče zareagovat. „Bohužel se nám nedařilo správně bránit, ani se na nás neusmálo štěstí v útoku, což ve výsledku znamenalo skóre 0:10. Asi k tomu není víc co dodat,“ řekl Lukáš Trampota.

Ve druhém utkání skupiny A1 Dánsko porazilo Estonsko 6:2 a se šesti body si zajistilo postup do semifinále. Česká reprezentace po dvou zápasech už ví, že se mezi nejlepší čtyři týmy neprobojuje. V pátečním utkání proti Estonsku (16:00) tak bude hrát pro lepší postavení do pavouka o 5. místo.

„S Estonci jsme v posledních letech párkrát hráli a zápasy vždy byly vyrovnané. Oni se stále posouvají, loni málem porazili Portugalce, tady na penalty udolali Italy. Budou tak v roli favoritů, ale určitě je to pro nás hratelný soupeř. Zásadní pro nás na tomto turnaji bude zápas v sobotu, kde se rozhodne, jestli budeme na Superfinále v září hrát o umístění mezi prvními dvanácti týmy Evropy, nebo o udržení v elitní divizi. Takže by bylo fajn se na něj naladit dobrým výsledkem proti Estoncům,“ zakončil Lukáš Trampota.

Česko – Itálie 0:10 (0:6, 0:1, 0:3)

Góly: 7. a 8. Bertacca, 11. a 21. Sassari, 26. a 35. Remedi, 4. Augusto, 7. Genovali, 8. Zurlo, 35. Alla.

Sestava Česka: Šlégr, Karpíšek – Suchánek, Körtvélyeši, Valeš, Trampota – Huráb, Formánek, Ruda, Radosta – Klíma, Polanka. Trenér: Jaroslaw Jagielski.

Sestava Itálie: Casapieri, Carpita – Gentilin, Bertacca, Augusto, Remedi – Genovali, Fazzini, Sassari, Zurlo – Sciacca, Alla. Trenér: Emiliano Del Duca.

Rozhodčí: Arzuolaitis (Litva), Moreno Romero (Švýcarsko) – Delvecchio (San Marino) – Bonnici (Malta).