Čeští reprezentanti nestačili na Francii. V Tirrenii si zahrají o konečné 7. místo

Elitní evropská divize ukazuje svou sílu. Čeští reprezentanti prohráli v sobotním utkání International Beach Soccer s Francií 1:3 a v pavouku o 5. místo tak spadli do souboje o konečné 7. místo. V něm v neděli od 11 hodin vyzvou Litvu. Duel s Francií přinesl vyrovnanou bitvu, která se ovšem překlopila na francouzskou stranu, o jedinou českou branku se postaral Lukáš Trampota. „Porážka bolí, ale každý z nás udělal maximum pro vítězství,“ uvedl brankář Lukáš Karpíšek.

V prvních minutách utkání měli navrch Francouzi. Aktivně působil brankář Thomas Jacquemin, jehož úvodní ránu odvrátil Andy Körtvélyeši. Český obránce následně zastavil i střelecký pokus Anthonyho Constanta. První českou příležitost měl ve 4. minutě Vojtěch Suchánek, jehož rána z přímého kopu za polovinou hřiště skončila vedle pravé tyče. Český brankář Lukáš Karpíšek si posléze musel nadvakrát poradit s ranou kolegy z druhé strany.

Skóre mohl otevřít Lukáš Trampota, který se parádně uvolnil od vlastní branky až do palebné pozice a s jeho střelou slabší levačkou si poradil Thomas Jacquemin. Andy Körtvélyeši si málem srazil míč do vlastní sítě, Lukáš Karpíšek se ovšem stihl rychle otočit a situaci zachránit. V 9. minutě se už ovšem Francouzi radovali, když se k nůžkám po autovém vhazování dostal Kylian Varrel a zamířil přesně k tyči.

Do slibné příležitosti se dostal Daniel Valeš, v pádu však nastřelil jen brankáře. Na druhé straně zastříhal nůžkami Christophe Tillet a orazítkoval břevno české branky. Ještě do první sirény oznamující konec úvodní třetiny se do šancí dostali Andy Körtvélyeši a také Lukáš Trampota, který v posledních sekundách minul z přímého kopu z poloviny hřiště.

Zkraje druhé části hry znovu hrozil Kylian Varrel. Jeho první šanci zastavil dobrým obranným blokem Andy Körtvélyeši, poté ho v situaci tváří v tvář skvěle vychytal Lukáš Karpíšek. Čeští reprezentanti toužili po vyrovnání, ale znovu se jako problém ukázala koncovka. Miloslav Klíma vypálil po otočce do brankáře, Daniel Valeš po bojovnosti Lukáše Trampoty mířil nůžkami mimo tři tyče. Stejný hráč se dostal k další střele po rohovém kopu, ale mířil nad břevno.

„Myslím si, že jsme zápas zvládli poměrně dobře takticky. Plnili jsme, co jsme si řekli, dobře jsme bránili a nepouštěli soupeře do moc šancí… Bohužel se zase ukázala efektivita v útočné fázi,“ litoval Lukáš Karpíšek. Český gólman se ještě v závěru druhého dějství blýskl proti dvěma francouzským střelám.

Třetí třetina začala z českého pohledu nejhůře, jak mohla. Už po 23 sekundách hry se podruhé v utkání prosadil Kylian Varrel. O snížení se krátce na to mohl postarat Lukáš Trampota, ale ve velké šanci nastřelil jen brankáře. Následně Lukáš Karpíšek zapsal několik zákroků během krátké chvíle, hned dvakrát střílel Anthony Constant.

Ve 27. minutě se už Anthony Constant prosadil, když se správně zorientoval před brankou po autovém vhazování. Po třetí inkasované brance nastoupil do české branky Václav Šlégr a hned musel likvidovat šanci Dionizia Santose Diaze. V 31. minutě přišla česká naděje, když se poprvé v turnaji prosadil Lukáš Trampota. V první šanci sice neuspěl, následnými nůžkami zblízka už nedal francouzskému brankáři žádnou šanci.

Snižující branka nalila českým hráčům závěrečnou krev do žil, ale na zdramatizování zápasu to už, bohužel, nestačilo. S akrobatickým pokusem Andyho Körtvélyešiho z poloviny hřiště si poradil Thomas Jacquemin. Francouzský brankář zastavil i další nůžky Lukáše Trampoty a neprosadil se ani Jiří Formánek, jehož přímý kop sice už padal do sítě, ale zastavil se ještě ve hře. Neuspěl ani David Radosta se svými nůžkami.

„Porážka bolí, ale každý z nás udělal maximum pro vítězství. Určitě jsme nebyli horším týmem,“ hodnotil utkání Lukáš Karpíšek, který se zastavil rovněž u české neproduktivity: „Musíme si lépe připravit finální pozici pro střelu a trefit prostor, kam brankář nedosáhne.“

Národní tým čeká v nedělním programu duel o konečné 7. místo. V něm se od 11 hodin střetne s Litvou, která v sobotu prohrála s Estonskem 1:2. Proti pobaltskému soupeři mají Češi hned několik čerstvých zkušeností. Loni se s ním utkali hned třikrát, pokaždé ale padli. Dvakrát o jeden gól, jednou až na penalty.

Jak tedy na ně? „Podle mě se musíme držet toho, co jsme hráli ve finále v Algheru. Tam jsme po dvou třetinách vedli a zápas ztratili až ve třetí třetině po vlastních chybách. Jinak jsme byli lepším týmem,“ připomněl Lukáš Karpíšek poslední ze tří zmíněných zápasů. Ve finále divize B Euro Beach Soccer League před rokem v září padli čeští reprezentanti 2:3, když Litevci otočili stav z 0:2.

Česko – Francie 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)

Góly: 31. Trampota – 9. a 25. Varrel, 27. Constant.

Sestava Česka: Karpíšek, Šlégr – Körtvélyeši, Trampota, Valeš, Radosta – Huráb, Suchánek, Klíma, Formánek – Ruda, Polanka. Trenér: Jaroslaw Jagielski.

Sestava Francie: Jacquemin, Nelson – Constant, Gharbi, Varrel, Gosselin – Daluz, Fayos, Segura, Tillet, Santos Diaz, Drouillet. Trenér: Claude Barrabe.

Rozhodčí: Arzuolaitis (Litva), Fitsas (Řecko) – Moreno Romero (Švýcarsko) – Karhu (Estonsko).