Češky v prvním přípravném duelu s Polskem padly. Pět hráček debutovalo v národním týmu

Česká reprezentace žen má za sebou první zápas v roce 2024. Ve středečním přípravném utkání prohrála v domácím prostředí pražské Beach-arény 1:5 s Polskem. Hned pět českých hráček si připsalo debut v národním týmu, Tereza Kožárová navíc hned dokázala skórovat, když už ve 3. minutě poslala Češky do vedení. „Jsem šťastná, že zase můžu oblékat reprezentační dres, i když v jiném sportu,“ těšilo zkušenou fotbalistku, která má za sebou angažmá ve Slavii i Spartě.

Nikola Kvízová v brance, dále Tereza Portychová, Alice Boučková, Eva Chocholoušová a Tereza Kožárová. To je výčet hráček, které si ve středu připsaly debut v české reprezentaci v plážovém fotbale. K tomu ještě na střídačce byla připravená Jana Duchatschová.

Hlavní trenér Radim Nečas výrazně obměnil svůj kádr, v první třetině středečního utkání proti Polsku to ovšem nebylo vůbec znát. Češky začaly aktivně, k první střele se dostala Alice Boučková, krátce na to vypálila také kapitánka Karolína Dlouhá. A už ve 3. minutě se národní tým mohl radovat z prvního gólu. Tereza Kožárová se postavila k přímému kopu z poloviny hřiště a nekompromisní ranou otevřela skóre.

„Plážový fotbal se postupně učím a zamilovávám si ho. Samozřejmě, i když toho mám už hodně za sebou, tak to byl první start v jiném sportu a za reprezentaci. Znamená to pro mě hodně, byla jsem i trošku nervózní, ale pak jsem byla šťastná, že mi to hned z první střely padlo. Doufám, že se v tom budu zlepšovat, protože jsem tam ještě měla dvě tři šance. Doufám, že příště to už třeba proměním a těch gólů padne více,“ prozradila autorka jediného českého gólu v rozhovoru po zápase.

Polské hráčky se po inkasované brance dostaly více do hry. Nebezpečnými nástřely hrozila brankářka Adriana Banaskiewiczová, česká brankářka Barbora Mikinová si musela dávat pozor také na kapitánku Dagmaru Suskiewiczovou, která se dostala ke dvěma slibným možnostem. Na druhé straně se do velké příležitosti po skvělé přihrávce od Alice Boučkové dostala Tereza Kožárová, ale minula branku.

Největší šanci polského týmu v úvodním dějství měla v 9. minutě Wiktoria Slowyová. V úniku dokázala obejít Barboru Mikinovou, která ji ale ještě na poslední chvíli dokázala rozhodit a poté společně s Martinou Folprechtovou zachránily český tým od inkasování. V závěru ještě měla Tereza Kožárová další šanci z přímého kopu z poloviny hřiště, tentokrát už Adriana Banaskiewiczová byla mezi třemi tyčemi pozorná.

Druhá třetina začala hned chybou českého týmu, ze které následoval přímý kop z poloviny hřiště. K němu se postavila Aleksandra Sudyková a tvrdou ranou dokázala vyrovnat. Poté se střídaly šance na obou stranách, nástřel Karolíny Dlouhé skončil vedle tyče, aktivní Tereza Kožárová mířila z úhlu do boční sítě. Po vystřídání polských brankářek hrozila střelami či nástřely také Karolina Palaciosová.

Na pravé straně se parádně uvolnila Magdalena Szperaová, která následně zamířila do boční sítě. Brankářka Karolina Palaciosová posléze nastřelila břevno a k dorážce se cpala Weronika Cykmanová, balon v cestě do sítě ovšem ještě dokázala zastavit Karolína Dlouhá.

Po dalším nástřelu polské gólmanky se znovu k dorážce dostala Aleksandra Sudyková, kterou faulem zastavila Karolína Dlouhá a kopala se penalta. Tu faulovaná hráčka bezpečně proměnila a poslala Polky před koncem druhé třetiny do vedení. Nikola Kvízová ještě musela zastavit dvě polské střely, na druhé straně Alice Boučková otřela svou střelu o soupeřku a míč skončil na rohovém kopu.

„První dvě třetiny byly velmi vyrovnané. První jsme vyhrály 1:0, hrály jsme dobře, plnily jsme to, co jsme si řekly. Ve druhé třetině nás srazily individuální chyby, kdy uděláme hloupé fauly nebo hrajeme dvakrát rukou. Taková nepozornost a Polky to otočily. Pak jsme měly ještě další šance, které jsme bohužel neproměnily. A soupeř nás ke konci potrestal. Bylo vidět, že jsou ještě o něco zkušenější. Ale jinak si myslím, že jsme byly velmi vyrovnaným soupeřem,“ hodnotila duel Tereza Kožárová.

Do třetí třetiny vstoupily aktivněji Polky. Dagmara Switová pálila nad branku, následně Paulina Bednarská zamířila z levé strany do tyčky. Na druhé straně vypálila Veronika Pýchová, následně Tereza Kožárová parádně sklepla výhoz od Barbory Mikinové na Alici Boučkovou, s jejíž dobrou střelou měla starosti Karolina Palaciosová v polské brance.

Ve 30. minutě se zápas zlomil definitivně na polskou stranu. Izabela Konobrodzká se dostala k odraženému míči před brankou a poslala ho nekompromisně k tyči. Po rozehrávce znovu pálila Veronika Pýchová, ale s jejím dalším pokusem si znovu poradila Karolina Palaciosová. Izabela Konobrodzká byla při chuti, její další ránu z přímého kopu lapila Barbora Mikinová.

Zápas se hrál v úmorném vedru, které aktuálně v Praze panuje. Pro hráčky obou týmů to tak nebylo vůbec lehké. „Určitě to bylo náročné. Ten sport je jinej, v tom písku je náročnější a ještě když je v takovém počasí,“ uvedla Tereza Kožárová. „Ale to si pak musíme určovat my, chodit častěji střídat, jít tam na minutu a hned zpátky, odpočívat, kde to jde, když je balon zakoplej, chvilku si prostě oddychnout. Pro oba týmy to bylo stejné.“

V závěru zápasu se Češky ještě snažily utkání zdramatizovat. Do šancí se dostaly Zuzana Dostálová a také Tereza Portychová, obě ale neuspěly. Ve 35. minutě vystihla Magdalena Szperaová českou rozehrávku a při pokusu o kličku byla faulována Barborou Mikinovou. Česká brankářka viděla žlutou kartu a navíc polská hráčka proměnila přímý kop z luxusní pozice skvělou ranou do zadní šibenice.

Hned na to po české rozehrávce se Magdalena Szperaová dostala znovu k míči a nadvakrát dokázala procpat míč do české branky. Poslední slovo si v utkání mohla vzít ještě Kateřina Slavíková, s konečným výsledkem 1:5 už ale její střela nepohnula.

Ve čtvrtek od 14 hodin budou mít české hráčky šanci na reparát. „Myslím si, že bychom na to měly jít stejně jako dneska. Protože do obrany ty první dvě třetiny jsme hrály opravdu dobře a koncentrovaně. Víme, co nám nešlo, což bylo přebírání hráček, na to se určitě musíme více zaměřit, protože z toho Polky hrozily. A také musíme být více koncentrované na každou herní situaci. V poli jsme byli vyrovnané. Doufám, že ve čtvrtek je potrápíme více,“ zakončila Tereza Kožárová.

Pokud nemůžete dorazit přímo do Beach-arény, utkání se bude vysílat v přímém přenosu na platformě tvcom.cz.

Česko – Polsko 1:5 (1:0, 0:2, 0:3)

Góly: 3. Kožárová – 13. a 22. Sudyková, 35. a 36. Szperaová, 30. Konobrodzká.

Sestava Česka: Mikinová, Kvízová – Dlouhá, Boučková, Pýchová, Kožárová – Folprechtová, Chocholoušová, Portychová, Dostálová – Slavíková (Duchatschová, Kremrová). Trenér: Radim Nečas.

Sestava Polska: Banaskiewiczová, Palaciosová – Slowyová, Szperaová, Kwiatkowská, Switová, Tobiczyková, Konobrodzká, Bednarská, Suskiewiczová, Sudyková, Cykmanová. Trenér: Mateusz Sroka.

Rozhodčí: Nejedlý, Kaštánek.