Ruskou ligu čekají novinky

beach soccer

Jedna z nejlepších soutěží na světě zná již svůj jízdní řád. Ruská liga započne svou letošní pouť v Petrohradu, kde se úvodní etapa odehraje od 11. do 15. června. Další dvě etapy základní části se uskuteční v Samaře (26. – 29. června) a v Moskvě (16. až 20. července). O konečném vítězi se rozhodne ve Volgogradu od 5. do 11. sprna. Na týmy a fanoušky ruské ligy čeká hned několik novinek, které oznámil tamní svaz na svém webu.

Zrušená kvalifikace

Několik předešlých ročníků bylo nejdříve zahájeno kvalifikací, kde mělo širší pole týmů šanci zabojovat o dvě až tři místa v základní části. Počet účastníků kvalifikace postupně klesal a pro letošek byla zrušena úplně. Již nyní tak známe osmičku účastníků ve složení: Crystal Petrohrad, Lokomotiv Moskva, Křídla Sovětů Samara, Dynamo Moskva, Podvodnik Jaroslavl, Rotor Volgograd, Strogino Moskva, CSKA Moskva. Jedinou změnou oproti roku 2013 je absence Delty Saratov, kterou nahradil tým CSKA.

Změna formátu soutěže

Formát ligy = radikální proměna. Ještě loni se jednotlivé etapy základní části hodnotily jako samostatné turnaje, hrané do konečného umístění. Týmy tak do tabulky braly body za umístění na turnaji, nikoliv za jednotlivé odehrané zápasy. Na druhý uvedený model, který je běžné ve většině lig v Evropě, však ruská liga letos přechází. Hrát se bude 14 kol a každý tým se tak se svým soupeřem potká dvakrát. Soutěž završí finálový turnaj pro čtyři celky.

2+1, neboli úprava limitu pro cizince

Dosud mohli za každý tým nastoupit v rámci jedné etapy tři cizinci. Klub měl možnost je pro jednotlivé části libovolně obměnit. Kvóta zůstala, ale má jednu úpravu. Na hřišti mohou za každý tým hrát naráz jen dva zahraniční hráči. Rozhodčí tak mají na povel novou povinnost. Sledovat, zda kluby dodržují pravidlo 2+1.

Cenný bod za zápas

Pokud tým prohraje se svým soupeřem v prodloužení či v penaltovém rozstřelu, tak obdrží jeden bod. Dosud, tak jako ve většině soutěží po celé Evropě, se za takovou porážku neuděloval žádný bodový zisk.

O čem se v Rusku mluví: Co s hráči z Ukrajiny?

A zase termínová kolize lig s Evropskou ligou přidělává klubům starosti. Druhá etapa ruské ligy se totiž kryje s s podnikem Evropské ligy v polských Sopotech. Pro ruské hráče to problém není, jelikož jejich tým se zmíněného podniku EBSL nezúčastní, ale problém je to pro týmy, které sázejí zejména na ukrajinské hráče, jelikož naopak jejich národní tým do Sopot zamíří.

Hned tři týmy ruské ligy (Strogino, Dynamo a Jaroslavlmají svou kvótu tří cizinců naplněnou pouze Ukrajinci. Pokud by jejich hráči dali přednost národnímu týmu, tak by museli shánět složitě náhradu nebo to zkusit bez nich, což by ve vyrovnaném startovním poli byla těžká nevýhoda.

Aktuálně se čeká, jak se jednotliví hráči vyjádří, například Roman Pachev (Dynamo) se chce poradit nejdříve s trenérem národního týmu. To Andrej Borsuk (na fotce) ze Strogina již vzkázal, že dá přednost svému klubu. Opačným extrémem by bylo, kdyby všichni dali přednost ruské lize. Pro Evropskou ligu by to byla nepříjemná kaňka.

Obdobný problém by mohl řešit i Lokomotiv Moskvase svými cizinci, jelikož Portugalci Madjer a Belchior či Švýcar Stankovic stojí před stejnou situací jako ukrajinští hráči. Nápovědou, jak se rozhodnou Portugalci, může být jejich chování v loňském roce, kdy oba dali přednost ruské lize.

Termínové kolizi se nevyhne ani švýcarská liga. Ať její organizátoři dělali co mohli, ani letos se tento problém soutěži nevyhne. Oproti předešlým letům je zde alespoň jedno pozitivum. Ke kolizi dochází naštěstí jen v jediném termínu. Dříve to bylo i několikrát do sezony. Osudným je víkend 21. až 22. června, kdy se hraje Swiss Suziki League v Hornu a zároveň EBSL ve Valance za účasti švýcarského týmu.

foto: beachsoccerrussia.ru